Kronika 2012
PF 2013

Správní rada Lycea Řekyň v České republice se rozhodla využít vánočního zvyku obdarovávání a proměnila tradiční novoroční přání za projev lásky k bližnímu a potěšila finančním darem krnovský Ústav sociální péče HARMONIE.

Přejeme Vám pokojné a radostné prožití dvanáctidenního svátečního období a úspěšný rok 2013.
VÁNOČNÍ DÉMON KALIKANTZAROS

Kalikantzari, démoni, kteří způsobovali různé škody a obtěžovali zejména ty, kteří po setmění vycházeli sami ven, se objevovali v době mezi 25. prosincem a 6. lednem, kdy Kristus nebyl ještě pokřtěný a vody nebyly posvěcené. Do domů, kde způsobovali různé neplechy a drobné škody při vaření se měli dostávat komínem, proto hospodyně dávaly do komína síto. Kalikantzaros měl být škodolibý, ale hloupý a tak jakmile uviděl síto, začal počítat díry v něm, jednu po druhé. Uměl ale počítat jen do dvou a tak začínal znovu a znovu, a když zakokrhal první kohout, musel už zmizet.

Sváteční období od 24. prosince po 6. ledna se nazývá DVANÁCTIDENNÍ a je spojeno s mnoha tradičními vánočními a novoročními zvyky, které přinášíme v části TRADICE – SVÁTKY.


REGIONY ŘECKA – STŘEDNÍ ŘECKO
Pozvánka

24. 11. 2012 ve 20:00 hodin ve velkém sále Kinokavárny v Brně, Náměstí SNP 33 představí Taneční soubor Lycea Řekyň v ČR tance a písně z regionu Středního Řecka v rámci řeckého večera s hudebním souborem Akropolis, který pořádá nadační fond Hellenika a Lyceum Řekyň v ČR v rámci cyklu s názvem Regiony Řecka.

Řecko je turistickým rájem milovníků cest za historií a uměním. Kdo chce opravdu pochopit Řecko, jeho historii a jeho obyvatele, tomu nabízíme jedinečný kulturní zážitek.
UNIVERZITA V BYZANCI

13. 11. 2012 ve 14:30 hodin na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity, Brno, Komenského nám. 2, v učebně S 42 přednese přednášku prof. Athanasios Markopoulos z Národní a Kapodistriovy univerzity v Aténách na téma „Univerzita v Byzanci“. Přednášku pořádá Ústav klasických studií Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně a Česká společnost novořeckých studií.LISTOPAD

Listopad - řecky NOVEMBRIOS získal své jméno podle latinské číslice, a to NOVEM tedy devět, jelikož ve starém kalendáři byl měsícem devátým. Jinak se mu také přezdívá „Vinný“, to proto, že se otevírají sudy s vínem nebo „Ztracený“, jelikož se noci prodlužují a dny zkracují a tak ztrácíme čas k práci. Na druhou stranu však, právě v listopadu v Řecku začíná jedna velká práce, a to sběr oliv.

Důležitými svátky v listopadu jsou 8.listopad a 17.listopad, který je stejně jako v Česku státním svátkem. Další informace najdete v části TRADICE – SVÁTKY.


ŘECKO OČIMA MARTHY ELEFTERIADU: O ŘECKÉM TANCI

Populární publicistický pořad České televize s názvem Postřehy odjinud přináší televizní fejetony z atraktivních míst. Hlavním rysem těchto krátkých návštěv v evropských zemích je pohled očima novináře, který divákům připomíná reálie i historické souvislosti, vždy ovšem zasazené do kontextu současného společenského vývoje a bezprostřední atmosféry dneška.

Mezi průvodci krajinami svého srdce se vystřídala řada zvučných jmen. Nejnověji se k těmto jménům připojila i zakládající členka Lycea Řekyň v České republice Martha Elefteriadu, která provází reportáže pod názvem Řecko očima Marthy Elefteriadu. Nejnovější díl je o řeckých tancích a o Lyceu Řekyň, který můžete shlédnout zde.

28. ŘÍJEN

28. říjen je státním svátkem Řecké republiky, který Řekové oslavují s hrdostí i dojetím. Tento den roku 1940 italský diktátor Benito Musolini požadoval řeckou kapitulaci. Řecký národ však odpověděl jednohlasně „NE“, proto se tomuto svátku přezdívá OXI, což znamená řecky ne.
BABYLONFEST 2012

Pátý ročník přehlídky brněnských národnostních menšin Babylonfest 2012 zahájila řecká párty Lycea Řekyň v ČR v Metro Music Baru. V programu Babylon pod Špilberkem jsme pro širokou veřejnost vedli výuku řeckých tanců. Reportáž ze dnů brněnských národnostních menšin Babylonfest 2012 natočil štáb Brněnské televize pro magazín Vlna z Brna. Reportáž můžete shlédnout zde. .ATHÉNA PROGRAM VZDĚLÁVÁNÍ A POHYBU

Ve dnech 28. – 30. 9. 2012 pořádá Lyceum víkend s názvem Athéna s programem vzdělávání a pohybu pro jednotlivce a rodinu v hotelovém komplexu Luna v Koutech u Ledče nad Sázavou.

Hlavním cílem pilotního projektu, který podporuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy je podnítit zájem o vzdělávací aktivity, které doplňují jazykovou a taneční výuku a hudební výchovu příslušníků řecké diaspory v České republice, zejména v oborech uměleckých, inspirovaných antickým uměním a v oborech tělovýchovných s využitím olympijských myšlenek.

Pro projekt bylo zvoleno jméno bohyně Athény, která byla bohyní moudrosti a ochránkyní umění a která je vyobrazena v logu Lycea Řekyň.

Informace o projektu, popis a program víkendového setkání a přihlášku získáte zde. Termín pro zaslání přihlášek e-mailem je do 5. 9. 2012.
SETKÁNÍ LYCEA ŘEKYŇ V THESSALONIKI
Program

Ve dnech 21. – 23. 9. 2012 pořádá Lyceum Řekyň v Thessaloniki setkání předsedkyň, vedoucích oddělení národních tanců a krojů a učitelů tanců. Bohatého programu 9. setkání se zúčastní i delegace z českého Lycea Řekyň, vedená generální tajemnicí Marií Chinoporu a vedoucí oddělení národních tanců Kateřinou Spalasovou.
BABYLONFEST

22. 9. 2012 od 15:00 hodin v Brně, v Místodržitelském paláci, Moravské náměstí 1a povedou učitelé a asistenti řeckých tanců malou taneční školu v programu „Poznej a tanči“ na festivalu Babylonfest. 5. ročník festivalu pořádá Výbor pro národnostní menšiny Zastupitelstva města Brna ve spolupráci s organizacemi národnostních menšin, pod záštitou primátora statutárního města Brna Romana Onderky. Dny brněnských národnostních menšin vás naladí na vlnu lehké euforie a rozhýbou neodolatelnými tanečními rytmy.

ŘECKÁ PÁRTY V METRU

20. 9. 2012 od 19:30 hodin v brněnském hudebním klubu Metro Music Bar, Poštovská 6 připravilo Lyceum Řekyň a Gregory Management koncert řecké hudby v rámci programu Babylonfestu. Na koncertě s názvem Řecká párty v Metru vystoupí členové Lycea z oddělení uměleckého a hudebního Nikoleta Spalasová (Praha) s kapelou Revelation, Nikolas Panatsis (Praha), Tomáš Opata (Praha) a Apostolos Joanidis (Rejvíz) se skupinou Akropolis. Hostem večera bude Janis Moras (Brno). Vstupenky v předprodeji zde.
BESEDA A AUTOGRAMIÁDA AUTORŮ KNIHY VYSCHLY NÁM SLZY…
Pozvánka

20. 9. 2012 v 17:00 hodin v Brně, v knihkupectví Barvič a Novotný, Česká 13 se koná beseda s Kateřinou Královou a Konstantinosem Tsivosem s autogramiádou knihy Vyschly nám slzy… Řečtí uprchlíci v Československu. Prezentaci knihy pořádají autoři, Institut mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a nakladatelství Dokořán.


ŘEKOVÉ NA VEVEŘÍ

Setkání řecké menšiny na hradě Veveří natočil štáb České televize pro magazín Babylon, který dokumentuje život národnostních menšin a cizinců u nás a Čechů v zahraničí. Reportáž můžete shlédnout zde.
VÝZNAMNÍ ŘEKOVÉ NA MORAVĚ A V PODUNAJSKÉ MONARCHII

Správní rada Lycea Řekyň v České republice Vás srdečně zve na hrad Veveří, kde se uskuteční v sobotu 16. 6. 2012 od 10:00 do 22:00 hodin 2. ročník Řecké soboty s bohatým historickým a kulturním programem.ŘECKÁ SOBOTA NA HRADĚ VEVEŘÍ
Pozvánka

16. 6. 2012 na Státním hradě Veveří se Lyceum Řekyň v ČR zúčastní celodenního historického programu s podtitulem „Významní Řekové na hradě Veveří a v podunajské monarchii“. Řeckou sobotu pořádá občanské sdružení Hrad bez výHrad ve spolupráci s Agenturou Klídeček, Českou společností novořeckých studií, Hellenikou nadačním fondem, Lyceem Řekyň v ČR, Národním památkovým ústavem ÚOP v Brně a Řeckou obcí Brno pod záštitou velvyslanectví Helénské republiky v Praze. Kulturní program vyvrcholí od 18:00 hodin vystoupením Tanečního souboru Lycea Řekyň a tradiční řeckou zábavou s hudebním souborem I Parea.

DEN NÁRODNOSTNÍCH MENŠIN
Pozvánka

19. 5. 2012 od 14:00 hodin v amfiteátru lázeňského parku v Lázních Hodonín představí Hudební a Taneční soubor Lycea Řekyň tance a písně z národopisných regionů Řecka v rámci celodenního setkání národnostních menšin žijících na území Jihomoravského kraje. Den národnostních menšin pořádá Jihomoravský kraj a Rada pro národnostní menšiny Jihomoravského kraje pod záštitou JUDr. Michala Haška, hejtmana Jihomoravského kraje. Podrobný program najdete zde.
1. KVĚTEN

PROTOMAJA je dnem, kdy lidé míří do přírody. Den vína, jídla, tance, radosti. Sbírají se květiny a vijí se věnce. Lidé tak přinášejí kousek přírody do svých domovů, aby z ní načerpali sílu. Samotné slovo Máj je latinského původu. Římané jej tak nazývali, protože byl zasvěcen tzv. MAJORES, tedy jejich předkům. Řekové mu dali i jiné názvy: ANIXIATIS - jarní, LULUDOS – květinový - květen, PRASINOS - zelený. Další informace najdete v části TRADICE – SVÁTKY.

VÝVOJ NOVOŘECKÉHO DIVADLA OD RENESANCE PO SOUČASNOST

24. 4. 2012 ve 12:30 hodin na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity, Brno, Solniční 12, 1. poschodí v knihovně klasické filologie přednese přednášku prof. Walter Puchner z Národní a Kapodistriovy univerzity v Aténách na téma „Nástin vývoje novořeckého divadla od renesance po současnost“. Přednášku pořádá Ústav klasických studií Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně a Česká společnost novořeckých studií.TŘETÍ FINÁLE HLASU ČESKOSLOVENSKA

22. 4. 2012 ve 20:00 hodin televize Nova vysílá přímý přenos třetího finále soutěže Hlas ČeskoSlovenska, ve které o přízeň diváků bude znovu bojovat Nikoleta Spalasová, členka uměleckého a hudebního oddělení Lycea. Nikoleta uspěla v prvním finále soutěže, kam se dostala po úspěšném absolvování castingového kola, výběru naslepo i souboji. Osobním koučem Nikolety je jeden z nejúspěšnějších představitelů česko-slovenské scény Patrik „Rytmus“ Vrbovský.KDYŽ HOŘELO MOŘE

17. 4. 2012 ve 12:30 hodin na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity, Brno, Solniční 12, 1. poschodí v knihovně klasické filologie přednese přednášku Věra Klontza Jaklová na téma „Když hořelo moře. Výbuch santorinského vulkánu v době bronzové“. Přednášku pořádá Ústav klasických studií Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně a Česká společnost novořeckých studií.SBORNÍK LYCEA ŘEKYŇ 1911 - 2011

Ústřední Lyceum Řekyň v Athénách vydalo Sborník Lycea Řekyň, který je rozdělen na tři části. První část dokumentuje činnost všech oddělení, řeckých i zahraničních poboček Lycea za období od 1. července 2009 do 30. června 2010. Druhá část obsahuje historické události 49 poboček v Řecku, 4 poboček na Kypru a 16 zahraničních Lyceí. Třetí část s názvem „Lyceum Řekyň oslavuje …“ popisuje akce, které byly organizovány na počest 100. výročí založení Lycea Řekyň.ŘECKÉ VELIKONOCE

Pro pravoslavné křesťany jsou Velikonoce největším svátkem. Určeny jsou podle juliánského kalendáře a vychází na první neděli po jarní rovnodennosti a prvním jarním úplňku. Letos začíná Svatý týden Květnou nedělí 8. dubna a Velikonoční neděle připadá na 15. dubna. Další informace najdete v části TRADICE – SVÁTKY.

V sobotu 14. 4. 2012 ve 23:00 hodin bude Jeho Blaženost Kryštof, arcibiskup pražský, metropolita českých zemí a Slovenska sloužit řecky mši s paschálním průvodem v chrámu svatého Mikuláše na Staroměstském náměstí v Praze.PONTSKÝ VEČER
Pozvánka

6. 4. 2012 od 19:00 hodin ve velkém sále Kinokavárny v Brně, Náměstí SNP 33 pořádá občanské sdružení Porta Balkanica Pontský večer. O historii a tradicích pontských Řeků promluví Martin Surovčák. Taneční vystoupení souboru Antigoni doprovodí na lyru Charalambos Alexandridis a na tradiční balkánský buben zahraje člen Lycea Paris Vasiliadis.HLAS ČESKOSLOVENSKA JE V LYCEU

Hlas ČeskoSlovenska je zcela nový, unikátní projekt, jehož jediným cílem je objevit ten nejlepší hlas v obou zemích. Osobní koučové z řad uznávaných osobností českého a slovenského showbyznysu si vyberou své talenty a dovedou je až k vítězství. Poprvé v historii hudebních soutěží nezáleží na vzhledu ani na věku, ale pouze na pěveckém talentu, který má i členka Lycea Nikoleta Spalasová.

SLAVNOSTNÍ DOXOLOGIE V DEN STÁTNÍHO SVÁTKU

25. 3. 2012 v 9:30 v den státního svátku Řecké republiky, v pravoslavném chrámu svatého Cyrila a Metoděje, Praha 2, Resslova 9 celebruje slavnostní doxologii Jeho Blaženost Kryštof, arcibiskup pražský, metropolita českých zemí a Slovenska, za účasti řeckého diplomatického sboru.
VALNÉ SHROMÁŽDÉNÍ LYCEA

3. 3. 2012 bylo svoláno deváté valné shromáždění Lycea Řekyň v České republice do Olomouce, které schválilo zprávu o činnosti a naplňování poslání Lycea, zprávu o hospodaření a vyúčtování roku 2011, zprávu kontrolní a revizní komise za rok 2011. Následovalo schválení plánu činnosti a rozpočtu na rok 2012 a projednání a schválení personálního rozšíření a změn ve složení správní rady a revizní a kontrolní komise.PLES MEDIKŮ
Program

3. 3. 2012 v Regionálním centru v Olomouci představí Taneční soubor Lycea Řekyň v ČR tance a písně z řeckých ostrovů společně s Hudebním souborem Lycea Řekyň v ČR v rámci programu Plesu mediků lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Společenskou událostí plesu je loučení studentů 6. ročníku s vystoupením těch nejšikovnějších z řad šesťáků. Jednou z těch nejšikovnějších je i členka Lycea Sára Vasiliu.

BESEDOVÁNÍ U ČAJE

18. 2. 2012 v krnovském hotelu Steiger připravilo Lyceum Řekyň besedu u čaje na téma „Zvyky řecké svatby dodržované i v současnosti“, které se zúčastnili členové a přátelé Lycea, krnovští krajané a spoluobčané, předseda Asociace řeckých obcí v ČR, předseda nadačního fondu Hellenika a členové správní rady Řecké obce Krnov – město. U příležitosti tohoto setkání Lyceum ocenilo paní Vasiliki Niku za přípravu tradičních řeckých koláčů a paní Niki Kišoňovou za rukodělné zhotovení tradičních řeckých předmětů. Besedu ukončil koncert Hudebního souboru Lycea Řekyň.
IRENA A NIKOS ARMUTIDISOVI

7. 2. 2012 v 16:00 hodin v brněnské Galerii ARS, Veselá 39 uvede profesor Jiří Kroupa výstavu fotografií Ireny Armutidisové a soch Nikose Armutidise. „Dvě osobnosti, dva umělci, manželé. Nepřekážejí si, naopak se vzájemně skvěle doplňují“ charakterizuje Tomáš Kvapilík umělce ve svém článku „Manželský pár: on sochá, ona fotí“. Výstava potrvá do 2. 3. 2012..

KRÁJENÍ NOVOROČNÍ VASILOPITY

14. 1. 2012 (první den Nového roku podle juliánského kalendáře) v 15:00 hodin v sále Edelmannova paláce v Olomouci, Horní náměstí 5 se uskuteční novoroční setkání členů a přátel Lycea. Tradičním krájením novoročního koláče Vasiliopity a oslavou Nového roku zahajuje Lyceum Řekyň v České republice každoročně svou činnost. Hudební dárek připravují členové Hudebního souboru Lycea Řekyň. Krájení novoroční Vasilopity, se zapečenou šťastnou mincí, představuje v novoroční době zlatý hřeb společenského života Řeků.