Taneční soubor Lycea Řekyň v České republice

Taneční soubor Lycea Řekyň v České republice je reprezentantem tradičního tanečního umění uchovávaného v diaspoře Řeků na území České republiky. Vznikl v roce 2001 s podporou nadačního fondu Hellenika a je unikátní složením ze tří desítek vynikajících tanečníků ve věku od 15 do 30 let, pocházejících z mnoha měst a obcí. V repertoáru souboru jsou tance z národopisných regionů celého Řecka, kterým odpovídá i krojové vybavení. Tanečníci připravují svá vystoupení na reprodukovanou hudbu, nebo je při vystoupeních doprovází Hudební soubor Lycea Řekyň v České republice.

Česká televize Ostrava v pořadu Babylon připravila s Lyceem Řekyň v ČR o řeckých tancích a tradicích dokumenty „Řecké tanečnice“ 2003, „Řecký seminář“ 2004 a „Řecká Vasilopita“ v roce 2005.

Programy připravují oddělení národních tanců a rytmické výchovy pod vedením lektora z Lycea Řekyň Kalamaty pana Nikose Petrouliase. Vedoucí oddělení národních tanců Lycea Řekyň v ČR pro děti a mládež do 16 let je slečna Maria Chinoporu z Prahy a pro mládež od 16 let je slečna Kateřina Spalasová z Prahy.

Vystoupení zajišťuje správní rada Lycea ve spolupráci s organizačními vedoucími z Brna, Prahy, Krnova, Bohumína, Karviné a Třince.

Repertoár tanečního souboru